article
Szacowany czas czytania 3 min. (424 słów)

Co sprawdzić przed uruchomieniem zwyżki?

Napisane przez Witold dnia 22.07.2024
Remonty
article

Dzięki różnego rodzaju zwyżkom jesteśmy w stanie bezpiecznie, a zarazem komfortowo wykonywać m.in. prace remontowe, budowlane, konserwacyjne i inwentaryzacyjne na kilku lub kilkunastu metrach nad poziomem ziemi. Żeby jednak podnośniki rzeczywiście mogły pełnić swoją funkcję, a korzystanie z nich nie stwarzało zagrożenia, należy zawsze przed ich uruchomieniem przeprowadzić inspekcję. Co trzeba sprawdzić, zanim zacznie się używać zwyżki?

Sprzęt do pracy na wysokości taki jak podnośniki koszowe nożycowe czy podesty ruchome przegubowe ma umożliwiać wykonywanie różnych zadań na określonych wysokościach. Kupują go lub wynajmują zarówno firmy działające w branży budowlanej, jak i te zajmujące się pracami porządkowymi, montażem reklam wielkoformatowych, kręceniem ujęć do filmów i seriali czy malowaniem murali.

Bez względu na to, do czego chce się wykorzystać zwyżki, trzeba pamiętać, że do ich obsługi konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Uprawnienia zdobywa się, przechodząc przez kurs przygotowujący, a następnie zdając egzamin. W trakcie kursu omawia się m.in. zagadnienia związane z bezpieczną eksploatacją maszyny. Jednym z takich zagadnień jest przygotowanie podnośnika do użycia.

Co musi sprawdzić operator, zanim zacznie pracę z wykorzystaniem zwyżki?

Części zewnętrzne i elementy robocze

Przede wszystkim powinien ocenić stan ogólny maszyny – skontrolować, czy nie ma pęknięć lub wgnieceń, czy opony mają wystarczająco dużo powietrza, czy nie doszło do wycieku płynów eksploatacyjnych itp. W przypadku modeli elektrycznych trzeba również upewnić się, że bateria jest naładowana na tyle, żeby nie trzeba było przerywać pracy, aby ją ponownie doładować.

Oprócz tego zaleca się przeprowadzenie testów mechanizmu podnoszenia i opuszczania ramienia oraz układu kierowniczego i hamulcowego. Jeśli zwyżka nie skręca tak, jak powinna albo hamulce reagują z opóźnieniem, nie powinno się z niej korzystać.


Funkcje bezpieczeństwa

Ponadto w trakcie codziennego przeglądu należy sprawdzić, czy zabezpieczenia, instalacje alarmowe i ostrzegawcze, system awaryjnego zatrzymania, a także ograniczniki ruchu kosza w przypadku zwyżek koszowych działają poprawnie. Chodzi o to, żeby do minimum zredukować ryzyko ewentualnych wypadków.

Wyposażenie dodatkowe

Jeśli zwyżka ma wyposażenie dodatkowe, np. uprzęże, liny zabezpieczające albo inne środki ochrony osobistej, trzeba się upewnić, że zostały właściwie przymocowane i pracownicy mogą ich używać.

Dokumentacja zwyżki

Po przeprowadzeniu kontroli stanu podnośnika operator powinien uzupełnić książkę obsługi maszyny. Podnośniki i inne zwyżki podlegają bowiem Urzędowi Dozoru Technicznego, który wymaga prowadzenia kompleksowej dokumentacji, w tym wpisywania wszystkich zauważonych problemów do wspomnianej już książki obsługi.

Wtedy, gdy operator wykryje nieprawidłowości lub usterki, ma obowiązek jak najszybciej zgłosić je do przełożonego albo do osoby odpowiedzialnej za maszyny w danej firmie. Podnośnika nie należy uruchamiać dopóki nie zostanie naprawiony i nie przejdzie ponownego przeglądu.

Gdzie można kupić lub wynająć podnośniki koszowe, ładowarki teleskopowe albo innego typu zwyżki? M.in. w firmie Riwal (https://www.riwal.com/pl/), która zajmuje się również serwisowaniem maszyn.

Artykuł sponsorowany


5a A63 rbe t7e y8f kab ud3 ł47 2d z55 o5e sbe ta0 ad3 ł47 3d p63 r2d z01 e2d z47 a0 aab ube t55 o63 ra0 a47 55 obe ta0 a07 g55 o11 wa0 ad1 n7e y47 d1 na0 a5e sbe td2 ę3d pab u30 jec ą72 c55 oa6 : zwyżka, prace wysokościowe,
Avatar

O Autorze

Witold
Nie od dziś wiadomo, że budownictwo jest moją pasją. Od wielu lat zajmuję się projektowaniem i wykonawstwem budynków. Pracuję zarówno nad małymi, jak i dużymi projektami. Moje doświadczenie obejmuje również wykończenia wnętrz, a także modernizacje istniejących budynków. Zawsze staram się dostarczać klientom najwyższej jakości usługi i produkty, aby spełnić ich oczekiwania. Jestem bardzo dumny z tego, co osiągnąłem i mam nadzieję, że moja praca będzie inspiracją dla innych.

OCEŃ TEN ARTYKUŁ:

4,44 / 9 głosów

Komentarz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *