article
Szacowany czas czytania 1 min. (187 słów)

Automatyzacja w Japońskich ciężarówkach Hino: Autopilot w wywrotce i maszynach budowlanych

Napisane przez Gilbert dnia 05.03.2024
Inne
article

Firma Hino, związana z koncernem motoryzacyjnym Toyota, postanowiła dołączyć do grona producentów ciężarówek, które testują autopiloty. Ich zautomatyzowany prototyp spędził cztery miesiące na placu budowy tamy, efektywnie obsługując transport materiałów sypkich.

Pojazd testowy oparto na bazie modelu Hino Profia, największej ciężarówki w ofercie producenta. Przeprojektowano go na trzyosiową wywrotkę o typowo japońskim charakterze. Na dachu kabiny, atrapie chłodnicy i bocznych narożnikach umieszczono radary i kamery, niezbędne do działania autopilota. Ponadto, ciężarówka została połączona z zaawansowanym systemem nawigacyjnym obejmującym teren budowy.

Firma Obayashi Corporation, odpowiedzialna za prace przy tamie, otrzymała ciężarówkę do testów. Co ciekawe, ten eksperyment był częścią większego projektu, w ramach którego sprawdzano również zautomatyzowane maszyny budowlane. Autopilot ciężarówki musiał współpracować z autopilotem koparki podczas załadunku, zapewniając, że łyżka trafia nad zabudowę. W procesie rozładunku towarzyszyły mu zautomatyzowana spycharka gąsienicowa oraz walec.

Mimo obecności doświadczonego kierowcy i inżyniera w kabinie, ich rola była czysto awaryjna, a komputer zajmował się prowadzeniem pojazdu podczas testu. Dodatkowo, prace wywrotki nadzorowano ze zdalnego centrum zarządzania, koordynując działania z pozostałymi zautomatyzowanymi maszynami.

Twórcy tej technologii argumentują, że ma ona stanowić odpowiedź na poważny brak pracowników w kraju, wynikający między innymi z szybkiego procesu starzenia się społeczeństwa.


5a A63 rbe t7e y8f kab ud3 ł47 2d z55 o5e sbe ta0 ad3 ł47 3d p63 r2d z01 e2d z47 a0 aab ube t55 o63 ra0 a47 55 obe ta0 a07 g55 o11 wa0 ad1 n7e y47 d1 na0 a5e sbe td2 ę3d pab u30 jec ą72 c55 oa6 : hino, autopilot,
Avatar

O Autorze

Gilbert
W sumie jestem w branży budowlanej od ponad 10 lat. Pracowałem na wielu projektach, od małych remontów po duże inwestycje. Moim celem jest dostarczanie wysokiej jakości usług budowlanych i pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z budową i remontami. Jestem zaangażowany w edukację ludzi na temat budownictwa, dlatego prowadzę bloga, aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

OCEŃ TEN ARTYKUŁ:

4,40 / 10 głosów

Komentarz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *